TÜRK LOKUMU & SAĞLIK

Lokum doğal ve sağlıklı bir besin kaynağı olup, pek çok yararının olduğu bilinmektedir. Örneğin, proteinli besinler, kullanıldıktan sonra vücutta yakılır ve bunun sonucu üre, ürik asit ve kreatinin gibi atık maddeler açığa çıkar. Tüketilen enerjinin %55 ile %70’i üremik hastalarda karbonhidratlardan karşılanır. Bu maddeler böbrek hastalarında idrarla vücuttan atılamaz ve kanda yükselir. Sade lokum karbonhidrat kaynağı olduğundan, böbrek hastalarınca devamlı tüketilmesi önerilmektedir. Karbonhidratların ve yağların yakılması ile üre gibi zararlı maddeler meydana gelmez (Anonymous, 2013b). 

Meyveli lokum üretebilmek için alıç, vişne, siyah üzüm ve nar gibi meyveler insan sağlığı bakımından önde gelen meyvelerdir (Batu, 2012). Kalp-damar sistemi üzerinde pozitif etkiler gösteren bileşikler içermektedirler (Blando ve ark., 2004). Bu meyvelerin antioksidant etkisi, serbest radikal oluşumunu engelleyerek kalbin tümünü olumlu yönde etkilemektedir. Fenolik maddeler doğal antioksidanların içinde en önemli grubu oluşturmaktadır ve bu meyveler fenolik madde ve antioksidan aktivite bakımından çok zengindir (Nizamoğlu ve Nas, 2010).

Konuklarına sevilen bir tatlı ikramı, ev sahibinin verdiği değeri gösterir. Bunun için Türk lokumu misafirlere sevilerek ikram edilebilecek olan bir tatlıdır. Lokum Türk tatlısı olarak dünyaca tanınmıştır. İki üç yüzyıldan beri Osmanlı İmparatorluğu toprakları içinde çok aranan tatlılardan biridir. Tatlı yiyecekler Türk gıda kültürü içinde önemli bir yere sahiptir. Turizm açısından da lokumun yeri önemlidir. Seyahat sonrası eve dönüşte ev halkına veya dost ve arkadaşlara küçük bir hediye paketi almak adet olmuştur. Türk lokumu ikramı yapılabilecek olan en iyi ve değerli hediyelik gıdalardan birisidir. Beğenilerek yenen lokum meyveli lokum olarak üretilerek daha sağlıklı lokum haline getirilebilir. Bunun için lokum üretiminde meyve aroması yerine gerçek meyve özütleri kullanılarak daha sağlıklı “meyveli lokum” üretmek mümkündür. 

Bir cevap yazın